Lubuskie Towarzystwo Genealogiczne

Forum Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego


#1 2014-01-02 22:56:11

 zefir454

Administrator

Skąd: Smolno Wielkie
Zarejestrowany: 2013-12-20
Posty: 333
Punktów :   
WWW

Potomkowie niemieckich emigrantów u nas!

Miło mi donieść, że 26 lipca br. Smolno Wielkie ( gm. Kargowa) odwiedzą potomkowie byłych niemieckich emigrantów do Australii- rodzin Wilksch i Birk, którzy wyjechali stąd w roku 1855.
moja skromna osoba będzie pełnić rolę gospodarza i po części przewodnika, do spółki z Panią Anittą Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej i z Panią Anną Palicką, przewodniczką turystyczną z Sulechowa.
Na pewno mogę obiecać artykuł i reportaż z pobytu naszych australijskich gości na naszym terenie!


Tak jak obiecywałem wcześniej, w dniu dzisiejszym odwiedzili nas goście aż...z Australii. To potomkowie dawnych mieszkańców Smolna Wielkiego- Martina Birka i Anny Marii z domu Wilksch- państwo Helen i Neville Knight. Do tej wizyty doszło dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, m. in. pani Anitty Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej, pani Anny Palickiej- przewodnika i jednocześnie tłumacza, kolegów ze straży pożarnej w Smolnie Wielkim z naszym prezesem Józefem Gąsiorowskim i moją skromną osobą na czele. Nie chciałbym tu nikogo pominąć, ale ta wizyta była sporym wyzwaniem organizacyjnym dla nas wszystkich i ...chyba się udała.
Nasi goście zostali przyjęci w świetlicy naszej remizy, gdzie zorganizowaliśmy im skromne przyjęcie w miarę naszych skromnych możliwości.
Nasi goście byli oczarowani naszym przyjęciem i gościnnością, a także tym, co im zaoferowaliśmy. Na początku wizyty nasi goście obejrzeli prezentację na temat historii Smolna Wielkiego, którą przygotowałem osobiście. Mieli okazję zapoznać się z historią Smolna od czasów prehistorycznych do dziś. Sporo rozmawialiśmy na temat możliwości poszukiwania ich dalszych przodków.
Po prezentacji udaliśmy się z naszymi gośćmi na spacer i poznawanie przez nich naszej miejscowości. Odwiedzili nasz cmentarz, gdzie są jeszcze nieliczne nagrobki, niektóre jeszcze XIX- wieczne. Później nasi goście zwiedzili nasz kościół i kilka miejsc wartych obejrzenia. Na koniec wróciliśmy do remizy na ostatnie rozmowy. W ich trakcie nasz radny, a jednocześnie prezes naszej OSP wręczył naszym gościom kilka prezentów od naszej gminy, m. in. foldery, widokówki i ciekawe materiały promocyjne. Ode mnie otrzymali sporo zdjęć a także przedwojenny plan Smolna wraz z wykazem dawnych mieszkańców.
Nasi goście byli wyraźnie wzruszeni i zadowoleni z przebiegu całej wizyty. Ciężko było im odjeżdżać, ale niestety...musieli. Pożegnaliśmy się bardzo serdecznie i obiecali nam...ponowną wizytę! Trzymamy ich za słowo!

http://images64.fotosik.pl/23/d02bf5140c0bccb1med.jpg

http://images62.fotosik.pl/22/751b34ffe8633d28med.jpg

http://images64.fotosik.pl/23/382028db5fc2855dmed.jpg

http://images63.fotosik.pl/23/bcaf08a41182977emed.jpg


Józef Pławski- członek Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.eurora.pun.pl www.bluznierca.pun.pl www.bozemilosierdzie.pun.pl www.predator.pun.pl www.swbp.pun.pl