Lubuskie Towarzystwo Genealogiczne

Forum Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego


#1 2013-12-22 22:02:59

 zefir454

Administrator

Skąd: Smolno Wielkie
Zarejestrowany: 2013-12-20
Posty: 335
Punktów :   
WWW

Nawroccy z Wąchabna

Nawroccy z Wąchabna
   
Poszukuję informacji o rodzinie Nawrockich z okolic Kopanicy (Wąchabno).

Ze znanych mi źródeł pochodził stąd Sebastian Nawrocki (1802-1877) oraz jego syn Wojciech (1841-?). Wojciech poślubił Juliannę Kropidlo w roku 1868. Razem posiadali kilkoro dzieci, m.in. Michała Nawrockiego - członka Drużyny Kopanickiej walczącej w Powstaniu Wielkopolskim. Większość przeniosła się do Siedlca po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Tam założyli rodziny.

Gdyby posiadał ktoś informacje o nich proszę o kontakt.

Witaj!
Witam w naszym skromnym gronie. Czy przeglądałeś może pozycję- "Rody ziemi wolsztyńskiej"? Jest tam sporo informacji o tym regionie. Naturalnie, gdy coś znajdę na pewno dam ci znać.
Pozdrawiam serdecznie
Józek

W "Rodach ziemi wolsztyńsko - babimojskiej" nie ma nic na temat rodu Nawrocki.
Pozdrawiam Mirek

Witam serdecznie.

Niestety, tak jak napisał Mirek, w tej książce nie wspomina się o Nawrockich. Z tą myślą wszedłem w jej posiadanie, lecz znalazłem tylko rodziny pokrewne.

Wiem, że w AP w Poznaniu znajdują się tablice genealogiczne Nawrockich przygotowane przez byłego dyrektora Archiwum - Stanisława Nawrockiego. Jak tylko będę w Poznaniu spróbuję się z nimi zapoznać.

Poza tym pozostają, jak na razie, tylko akta USC i księgi metrykalne.

Mam nadzieję, że widziałeś wpisy o Nawrockich w Poznań Project. Jest tam kilka pozycji z Kopanicy. Jednakże w sprawie oryginałów metryk będziesz musiał skontaktować się z AP Poznań.

Witaj.

Właściwie od Poznan Project zaczynałem swoje poszukiwania. Byłem później w parafii Kopanica, ale niestety okazało się, że ksiąg metrykalnych sprzed 1939 roku już nie posiadają i jedynie AAP w Poznaniu pozostało.

Znalazłem w bazie danych Mormonów ogromne ilości informacji o Nawrockich, którzy wyemigrowali do USA w XIX wieku. Nie wiem jednak, czy wiesz coś o jakichś krewnych za oceanem? Mam dostęp do metryk Mormonów z okresu od 1825-1875, ale rzecz dotyczy okręgu Bomst lub Unruhstadt. Jak myślisz, czy jest szansa, aby tam coś znaleźć? Nie ukrywam, że jest to szukanie igły w stogu siana- wertowanie setek, a może tysięcy stron. Chyba jednak warto.

Witaj Józek.

Przede wszystkim to serdecznie dziękuję Ci za zainteresowanie się tym tematem. Muszę jednak zapytać czy posiadany dostęp do materiałów Mormonów z okręgu Bomst i Unruhstadt to są materiały z pilotażowego udostępnienia ich w sieci na stronie http://pilot.familysearch.org/recordsea … 491272;w=0? Jeśli tak to przeglądałem je i nie znalazłem powiązań z Nawrockimi. Może masz dostęp do danych z parafii Kopanica lub Wolsztyn - to byłbym zainteresowany.

Z informacji archiwalnych wynika, że Sebastian Nawrocki urodził się w Wolsztynie w 1802 roku. Po ślubie przeniósł się do Wąchabna i tam miał na pewno syna Wojciecha. Co działo się przed 1802 pozostaje na razie tajemnicą.

No cóż, zaoszczędziłeś mi mnóstwa pracy, tak to ta strona. Ja i tak będę je przeglądać, bo interesują mnie jeszcze inne nazwiska. Szkoda, że nic nie znalazłeś. A dane z USA?

Na razie te informacje pozostawiam w "archiwum". Nie znalazłem jeszcze żadnych informacji o emigracji moich przodków do Stanów. Dużo Nawrockich jest też we Francji i Niemczech. W pierwszym przypadku związane było to z wojnami napoleońskimi na początku XIX wieku, w drugim z emigracją zarobkową końca XIX i początku XX wieku. Myślę, że dopiero po odbudowaniu pełnej wiedzy o nich będę mógł coś powiedzieć o tym co robili i czy byli wśród nich emigranci.


Józef Pławski- członek Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.narutospritecenter.pun.pl www.ogt.pun.pl www.smoczahorda.pun.pl www.cagiva.pun.pl www.sherwood.pun.pl