Lubuskie Towarzystwo Genealogiczne

Forum Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego


#1 2013-12-22 21:52:58

 zefir454

Administrator

Skąd: Smolno Wielkie
Zarejestrowany: 2013-12-20
Posty: 335
Punktów :   
WWW

CHORĄŻEWICZ

Witam.
Poszukuję wszelkich śladów dot.nazwiska CHORĄŻEWICZ na terenach wschodnich.W poszukiwaniach korzeni rodziny dotarłem do roku 1820 na Kurpiach ,Myszyniec,gdzie wg.spisu tablic prestacyjnych podanych w książce Ludwika Krzywickiego ,,Artykuły i Rozprawy ,Kurpie" rok 1892 nie występuje nazwisko Chorążewicz.Wg.legend rodzinnych,z 3 niezależnych źródeł przywędrowali ze Wschodu,Kowno,drugie podanie Zaporoże.Księgi parafialne Myszyńca zaginęły,istnieją tylko od roku 1895,kilka osób które zmarły pod koniec 19 wieku,nie ma wpisanych imion rodziców-mają notatkę imiona rodziców nieznane.Od 3 miesięcy tkwię w martwym punkcie i próbuję ustalić jakiś ślad na wschodzie.Może ktoś natknął się na to nazwisko?Serdecznie pozdrawiam


Drogi W. (niestety, ale nie udało mi się znaleść Twojego imienia)
Archiwum Państwowe m.st. Warszawy Oddział w Pułtusku posiada księgi stanu cywilnego z Myszyńca. Obejmują one lata późniejsze od poszukiwanych przez Ciebie, ale być może zawierają one cos więcej od ksiąg parafialnych.

Witaj.Serdeczne dzięki.Mam na imię Waldek.Byłem 2 miesiące temu w Pułtusku w Archiwum.Przedstawiłem cel mojej wizyty-poszukiwałem moich przodków.Otrzymałem księgi parafialne z lat 1900-1905.Widocznie nie dość jasno przedstawiłem o co mi chodzi.Człowiek ciągle się uczy........nie dodam końcówki.Bardzo dziękuję...to dla mnie fantastyczna wiadomość!!!!!Dzięki Mario



Mario.Dzwoniłem do Pułtuska.Jednak są tylko księgi parafialne z lat 1900-1905,żadnych innych ksiąg nie ma.Nie było jeszcze w tamtych latach Urzędu St.Cywilnego .Tak mi powiedziała p.Kierowniczka.Trudno...szukam dalej.Serdecznie pozdrawiam

Waldku!
Na Ellis Island znalazłem nie Marię, ale Mariannę Chorążewicz, dane mogą być trochę poprzekręcane , ale to normalne z amerykańskimi urzędnikami imigracyjnymi:



First Name: Marianna
Last Name: Chorazewicz
Ethnicity: Russia, Polish
Last Place of Residence: Lurovego, Russia
Date of Arrival: Oct 28, 1913
Age at Arrival: 18y Gender: F Marital Status: S
Ship of Travel: Zeeland
Port of Departure: Antwerp
Manifest Line Number: 0004

Tłumaczę;
imię- Marianna
nazwisko- Chorążewicz
narodowość- rosyjska, polska
ostatnie miejsce pobytu- Lurovego (co to jest?)
data przybycia- 28 .10.1913
wiek w jakim przybyła- 18 lat, kobieta, panna
statek- Zeeland
port wypłynięcia- Antwerpia

wynika więc z tego, że wspomniana Marianna urodzona była w roku 1895.

Poszukam jeszcze pozostałe osoby, nie wiem jednak, czy cos znajdę.
Józek

Witaj Józku.To nie moja babcia,a panna Marianna przybyła zapewne ze wsi Surowe k.Myszyńca.Moja babcia urodziła się ok1900r-w 1919brała ślub.Przbyła do USA z rodzeństswem imiona angielskie Bradley ur.1907 i Jennie ur.1906 oraz z Matką Franciszką Felau ur.1878r.Przed wyjazdem mieszkali w Warszawie.Data wyjazdu zWarszawy do Nowego Jorku jako dziecko to 1911r.Powróciła do Polski z moim dziadkiem Piotrem w 1923r-dziadek coś tam ,,pokombinował"z biletami i na pewno ich nie ma w rejestrach.W 1930r mogła wrócić do Stanów lub gdzieś zginęła.Chciałbym ją odnaleźć.Pomógł mi już Profesor John Shea z New Britain ,odnalazł groby jej rodziców ,tak po cichu mam głęboką nadzieję,że żyła w Stanach.Mogła tam jechać pod przybranym nazwiskiem z jedną z wymienionych osób.c.d.n



Moje poszukiwania przodków zatrzymały się w miejscu z powodu braku ksiąg parafialnych Myszyńca,ale z powodu nazwiska mojej praprababci Ludwiki z domu KONTOR ur. ok.1835r podjąłem ,,nowy trop".Nazwisko to nosi w tej chwili ok.80 osób i prawie wszyscy pochodzą z miejscowości Nowy Borek k.Rzeszowa.Pomyślałem ,że mogła pochodzić z tej miejscowości i tam ,być może ,brała ślub z Janem Chorążewiczem.Sprawdziłem akta ślubów są Archiwum w Rzeszowie do lat 1840 i Przemyślu od 1841.Czy masz kogoś znajomego kto będzie tam przebywał? Mogę innej osobie zrewanżować się zamówionymi u Mormonów aktami małż.z prarafii Kadzidło k.Ostrołęki z lat 1800-1840-czekam na dostawę mikrofilmów.Sprawdzam,,aktywność" Chorążewiczów po tej stronie Kurpii.Dziękuję za podjęcie działań .Serdecznie pozdrawiam



Jeszcze jedno.Dotyczące Marianny z Ellis.Na pytanie urzędnika amerykańskiego ;skąd przybyła? na pewno odpowiedziała z..Surowego.Zapisał tak mniej więcej Lurovego.I stąd się biorą te wszystkie błędy z przeszłości w poszukiwaniu nazwisk i miejscowości.To dzisiaj na tyle.Do zobaczenia

Witaj Józku.To nie moja babcia,a panna Marianna przybyła zapewne ze wsi Surowe k.Myszyńca.Moja babcia urodziła się ok1900r-w 1919brała ślub.Przbyła do USA z rodzeństswem imiona angielskie Bradley ur.1907 i Jennie ur.1906 oraz z Matką Franciszką Felau ur.1878r.Przed wyjazdem mieszkali w Warszawie.Data wyjazdu zWarszawy do Nowego Jorku jako dziecko to 1911r.Powróciła do Polski z moim dziadkiem Piotrem w 1923r-dziadek coś tam ,,pokombinował"z biletami i na pewno ich nie ma w rejestrach.W 1930r mogła wrócić do Stanów lub gdzieś zginęła.Chciałbym ją odnaleźć.Pomógł mi już Profesor John Shea z New Britain ,odnalazł groby jej rodziców ,tak po cichu mam głęboką nadzieję,że żyła w Stanach.Mogła tam jechać pod przybranym nazwiskiem z jedną z wymienionych osób.c.d.n

Dodane po 16 minutach:

Moje poszukiwania przodków zatrzymały się w miejscu z powodu braku ksiąg parafialnych Myszyńca,ale z powodu nazwiska mojej praprababci Ludwiki z domu KONTOR ur. ok.1835r podjąłem ,,nowy trop".Nazwisko to nosi w tej chwili ok.80 osób i prawie wszyscy pochodzą z miejscowości Nowy Borek k.Rzeszowa.Pomyślałem ,że mogła pochodzić z tej miejscowości i tam ,być może ,brała ślub z Janem Chorążewiczem.Sprawdziłem akta ślubów są Archiwum w Rzeszowie do lat 1840 i Przemyślu od 1841.Czy masz kogoś znajomego kto będzie tam przebywał? Mogę innej osobie zrewanżować się zamówionymi u Mormonów aktami małż.z prarafii Kadzidło k.Ostrołęki z lat 1800-1840-czekam na dostawę mikrofilmów.Sprawdzam,,aktywność" Chorążewiczów po tej stronie Kurpii.Dziękuję za podjęcie działań .Serdecznie pozdrawiam



jeszcze jedno.Dotyczące Marianny z Ellis.Na pytanie urzędnika amerykańskiego ;skąd przybyła? na pewno odpowiedziała z..Surowego.Zapisał tak mniej więcej Lurovego.I stąd się biorą te wszystkie błędy z przeszłości w poszukiwaniu nazwisk i miejscowości.To dzisiaj na tyle.Do zobaczenia

Witaj!
Myślałem, że sporo już wiem o genealogii, ale z terminem tablic prestacyjnych anszlagów ekonomicznych spotykam się po raz pierwszy. Na chwilę obecna niewiele mogę ci pomóc. Można w AGAD, ale musiałbyś wiedzieć, czego szukasz.
Czy próbowałeś na innych portalach?
Pozdrawiam
Józek

Dziękuję za szybką odpowiedź.Muszę ,,rozgryźć"te tablice prestacyjne,zawierają szczegółowe dane o każdym gospodarstwie.Anszlagi to spolszczona nazwa ..anschlug?nie znam niemieckiego.Poszukam w Forgenie.Znalazłem się tam dzięki tobie.Jak się uczyć to na dobrym wzorze.Dziękuję i pozdrawiam.Waldek

Witaj.Wreszcie!!!Poszukiwałem miejscowości w której żyli moi przodkowie przed przybyciem na Kurpie i...bingo!!!!Polska Encyklopedia Szlachecka z 1931r tom 4,strona 360. Chorążewicz..h-,1700,Chorążewo,powiat wołkowyski wg.A.Bonieckiego uzupełnienie Herbarza lit Ch.Mam miejscowość,mam powiat w drogiej naszemu sercu Białorusi i poradź,gdzie mogę poszukać mapy z lat 1700-1800 w 1812 musieli sprzedać tą posiadłość i wyemigrować w spokjniejsze okolice i na pewno zmieniła nazwę.Taki nasz los zawsze jest coś do szukania.Ale za to mam ogromną satysfakcję.Serdecznie pozdrawiam.Waldek



Tylko dwa słowa.To nie żart prima aprilisowy.


Gratuluję sukcesu!
Gdybyś mógł określić jakiś znak szczególny dla tej miejscowości, byłoby łatwiej. Czy leżała może nad jakąś rzeczką, jeziorem? Co do mapy, to spróbuję coś znaleźć, ale dopiero wieczorem.
Pozdrawiam
Józek

Bardzo dziekuję Józku.W uzupełnieniach Bonieckiego mam nadzieję znaleźć więcej na temat Wołkowyska i Chorążewa.Boniecki po wydaniu obszernego tomu z nazwiskami na konkretną literę wydawał w międzyczasie uzupełnienie tego tomu w książce o mniejszej zawartości kartek.Nie mam żadnej innej informacji,ale to co zdobyłem to i tak jest dla mnie wejściem na Mount Everest.Oglądałem mapy z 1931 r. na Rzeczpospolitej Wirualnej i nie ma tam tej miejscowości.Musi to być mapa z lat 1700-1830.Polecam Polską Encyklopedię Szlachecką z roku 1936r kilkanaście tomów -zbiór wszystkich herbarzy polskich.Oglądałem ją w Bibliotece Uniwer.Gdańskiego to właśnie w niej znalazłem interesującą mnie notkę.Może miejscowośc ta zmieniła nazwę po sprzedaży na Choroszczyznę?I jeszcze na dodatek ulubiona przez nas Białoruś!!!Do zobaczenia.Waldek

Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i Błogosławieństwa Bożego życzę Tobie Józku i twoim najbliższym oraz wszystkim uczestnikom tego forum.Waldemar


Józef Pławski- członek Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.cargofrigo.pun.pl www.g7x8s1.pun.pl www.strzelnica-rzeszow.pun.pl www.kosciejowi-niach.pun.pl www.grazycie.pun.pl