#1 2014-01-02 23:56:31

 zefir454

Administrator

Skąd: Smolno Wielkie
Zarejestrowany: 2013-12-20
Posty: 332
Punktów :   
WWW

Historia Kargowej.

14 marca  w sali widowiskowej GOK-u w Kargowej odbyła się polsko-niemiecka konferencja naukowa pod nazwą "Wcześniejsze doświadczenia- jutrzejsze perspektywy". Miałem zaszczyt wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu, gdyż głównym punktem konferencji była prezentacja kolejnej historycznej książki o Kargowej- "Historia Kargowej i zarys dziejów miasta partnerskiego Weissenberg". Ta ciekawa praca wydana pod redakcją i w opracowaniu prof. Wojciecha Strzyżewskiego i jego zespołu została zaprezentowana oficjalnie na konferencji.
Konferencja zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną była bardzo ciekawa nie tylko dla znawców historii.
Stosowny artykuł na temat tej imprezy ukaże się zapewne na stronie GOK-u i samorządowej, dlatego też nie będę pisał o szczegółach.
Skupię się na mojej ocenie tej publikacji. Napisana w miarę prostym, nieskomplikowanym językiem w chronologicznym porządku, przedstawia początki Kargowej aż do dnia dzisiejszego. Zawiera sporo zdjęć i materiałów źródłowych, przez co jest jak najbardziej wiarygodnym dokumentem na temat historii miasta. Oprócz samej historii, książka przedstawia walory przyrodnicze gminy Kargowa, sporo napisano o czasach powojennych i współczesnych. Dosyć niewiele miejsca poświęcono opisowi miasta Weissenberg, ale widocznie taka była formuła tej książki, aby skupić się na Kargowej.
Co by nie mówić, jest to udana pozycja nie tylko dla historyków zainteresowanych regionaliami. Ja mam pozytywne zdanie na ten temat. Nie dowiedziałem się wprawdzie zbyt wielu nowych rzeczy na temat wcześniejszej historii Kargowej, gdyż sam miałem spora wiedzę na ten temat po lekturze książki pana Petriuka i na podstawie własnych badań, ale opisy czasów powojennych wzbogaciły moją wiedzę na temat historii miasta.
Pozycja ta wydana w nakładzie około 600 egzemplarzy jest do otrzymania w bibliotece miejskiej. Polecam!

http://images38.fotosik.pl/1990/22b86ee129883e16.jpg

http://images44.fotosik.pl/639/740bb1dc94bb9b24.jpg

http://images40.fotosik.pl/1991/c065129f341fe497.jpg[/i]


Józef Pławski- członek Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zdhzarzewie.pun.pl www.grycentrum.pun.pl www.bwc.pun.pl www.erp.pun.pl www.tarant.pun.pl