Lubuskie Towarzystwo Genealogiczne

Forum Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego


#1 2014-01-02 23:35:31

 zefir454

Administrator

Skąd: Smolno Wielkie
Zarejestrowany: 2013-12-20
Posty: 332
Punktów :   
WWW

Od genealoga z Niemiec.

Oto tekst Pana Norberta Gschwanga, zajmującego się poszukiwaniami na terenie obecnego Drezdenka i Strzelc Krajeńskich. Tekst został przetłumaczony.

Bank danych rodzinnych byłego powiatu Kreise Arnswalde Friedeberg (Neumark)

Kiedy przed kilkoma laty rozpocząłem badania historii mojej rodziny, wkroczyłem w aspekcie przodków ze strony matki do dziedziny nieznanej. Moja matka, Doris, z domu Hühnerfuß, urodziła się w 1935 r. w Bronowicach, powiat Strzelce Krajeńskie, jej ojciec Willi również, ale jego ojciec Friedrich był rodzonym mieszkańcem Lipich Gór. Szybko musiałem stwierdzić, że większość ksiąg kościelnych Nowej Marchii zaginęła od czasu II Wojny Światowej. Najprawdopodobniej zostały one bezpowrotnie zniszczone. Z tego powodu praca badawcza może opierać się tylko na literaturze przedmiotu z materiałów źródłowych , które powstały przed wojną. Ponieważ moi przodkowie ze strony mamy pochodzą przeważnie z byłych powiatów Choszczno i Strzelce Krajeńskie, zajmowałem się bardzo intensywnie tymi powiatami.

Jeżeli uwzględnimy, że jeszcze przed I Wojną Światową w bardzo wielu gminach wiejskich tych powiatów istniały oryginalne Księgi Kościelne, które rozpoczynały się po wojnie 30-letniej, czasami nawet wcześniej, sytuacja badawcza dla nas, zajmującymi się badaniami rodzinnymi, jest więcej jak skromna.

Prawdopodobnie jedyną możliwością zrekonstruowania zaginionych i zniszczonych Ksiąg Kościelnych jest zebranie i udostępnienie szerokiej opinii publicznej rozproszonych w całym świecie metryk urodzin, chrztu, zaświadczeń zawarcia związków małżeńskich i aktów zgonu, odpisów z Ksiąg Kościelnych, sztambuchów, rodzinnych sztambuchów, dokumentów przodków i innych podobnych dokumentów lub również danych znajdujących się w literaturze, które mogły być uzyskane z materiałów źródłowych . Ja rozpocząłem to w aspekcie powiatów Choszczno i Strzelce Krajeńskie, ponieważ tutaj nie ma prawie żadnych Ksiąg Kościelnych, lub są zasypane kurzem w liczących wiele metrów niezabezpieczonych aktach w niemieckich i polskich Archiwach i w najbliższej przyszłości nie będą udostępnione, jednak duża ich liczba powinna być do znalezienia.

Mam nadzieję, że każdy, kto natknie się na tę stronę, przejrzy te dokumenty i przekaże mi informacje. uzupełniające. Chodzi tutaj o pewne dane, żadne spekulacyjne. Jeżeli drzewa genealogiczne z pewnymi odgałęzieniami będą sięgać do powiatów sąsiednich lub do jeszcze dalej odległych regionów, to nie powinny być one z powodów niekompletności pominięte.

W tym miejscu składam serdeczne podziękowania tym, którzy współuczestniczyli w zbiorze danych.

Norbert Gschweng

(od Admina: pan Schwang jest autorem bardzo interesującej strony genealogicznej - http://www.online-ofb.de/arnswalde_frie … hp?lang=pl do odwiedzenia którejj serdecznie zapraszam)


Józef Pławski- członek Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zdhzarzewie.pun.pl www.tarant.pun.pl www.grycentrum.pun.pl www.erp.pun.pl www.bwc.pun.pl